Coaching – na czym polega?
Zastanawiasz się, jak wygląda spotkanie coachingowe? Proces coachingowy opiera się na 7 podstawowych zasadach:
1. Coach jest jak GPS
Rolę coacha w procesie za pomocą metafory można opisać następująco: Ty wpisujesz CEL trasy, a on stosując swoje narzędzia dowiezie Cię do pożądanego miejsca. Możesz wybrać krótszą trasę przez płatną autostradę / krajoznawczą przez okoliczne wioski w zależności od własnych potrzeb i przekonań…
2. Coaching może dotyczyć Twoich spraw i planów zawodowych oraz osobistych.
Podczas sesji czy warsztatu pracować możesz nad rozwojem kariery, kompetencji, pasji. Jeśli masz chęć wdrożenia konkretnej ZMIANY: nawyków, pracy, wykreowania pomysłu na własną działalność, nauki, nauczania języka obcego, ale brakuje Ci samozaparcia, wytrwałości – na spotkaniach pobudzisz głęboką, wewnętrzną motywację do działania. Możesz również popracować nad poprawą relacji z konkretną osobą, która np. blokuje Cię w samorozwoju. Doświadczysz wiele możliwości, jednak finalnie Ty wybierasz konkretne rozwiązanie.
3. Określisz co jest dla Ciebie ważne i jak znaleźć na to czas
Coach może Ci pomóc w określaniu wartości, życiowych priorytetów, urzeczywistnieniu możliwości, przygotowywaniu planów działania, poszerzaniu świadomości. Zadaje on mocne, inspirujące PYTANIA. Bardzo często MILCZY, abyś usłyszał siebie. Wspiera Cię poprzez proponowanie zindywidualizowanych zadań, WYZWAŃ.
4. Bazujesz na kontrakcie, którego jesteś współtwórcą
Ustalasz kontrakt na jakich zasadach chcesz współpracować. Każda sesja trwa ok 75 minut. Spotykacie się w odstępach dwu – trzy tygodniowych lub w innych terminach wcześniej uzgodnionych .
5. Możliwy kontakt z coachem pomiędzy sesjami
Kontakt z coachem, co jest bardzo ważnym elementem procesu, jest możliwy pomiędzy sesjami przez cały okres trwania kontraktu mailowo lub telefonicznie. Spotkanie z coachem inicjuje proces, który toczy się pomiędzy sesjami. Zainicjowany w trakcie spotkania proces powoduje, że Klient zaczyna modyfikować swoje działania i podejmować swoje decyzje w sposób bardziej efektywny, stając się skuteczniejszy w dążeniu do realizacji celu.
6. Coach nie udziela porad
UWAGA! kluczowa informacja: coaching nie jet doradztwem ani terapią – tym zajmują się inni specjaliści w Centrum Zdrowia Psychicznego. Żaden profesjonalny coach nie udziela porad! Jego zadaniem jest wydobycie z Ciebie zasobów wewnętrznych i zewnętrznych, którymi zrealizujesz swój cel.
7. Coach zobowiązuje się do ścisłego zachowania poufności.
Coach – jak lekarz- obowiązuje go tajemnica zawodowa i Kodeks Etyczny np. Izby Coachingu. (www.izbacoachingu.com/wp-content/uploads/Kodeks_Etyczny_Izby_Coachingu.pdf).
Koniecznie zweryfikuj uprawnienia coacha, aby powierzyć swoje sprawy kompetentnej i doświadczonej osobie.
Opracowanie: mgr inż. Kamila Sobel, akredytowany coach, Izba Coachingu