Jak nie dać się stresowi – dziesięć dobrych rad
- Zachowuj dystans do każdej sytuacji, która Ci się przytrafia. Wiedz, że o sprzeczce w szkole/pracy nie będziesz już pamiętał za dwa tygodnie. Patrz na przykre wydarzenia tak, jak gdybyś oglądał je na filmie albo czytał o nich w gazecie sprzed tygodnia: wszystko staje się odległe, mało aktualne… najbardziej „stara” jest wczorajsza gazeta.
- Zapytaj siebie, gdy do jakiejś sytuacji, wydarzenia z życia podchodzisz bardzo emocjonalnie:
- jakie znaczenie będzie „to” miało za miesiąc… za pół roku… za rok… za pięć lat…?
- co mogę zrobić w tej sytuacji…?
- jak w takiej sytuacji zachowałby się mój przyjaciel… moja matka (ojciec)… mój sąsiad…?
- jak ta sytuacja może wyglądać z punktu widzenia tej drugiej osoby (osób), która w niej uczestniczyła…?
- Niepowodzenie? Oczywiście jest stresujące. Pomyśl o nim: „…o, jakie nowe wyzwanie dla mnie”, „…wiem, że jest to tylko chwilowy brak powodzenia”, „…jaki powinien być mój następny krok?”.
- Kiedy czujesz się zestresowany, rozładuj napięcie poprzez uprawianie sportu (pływanie, rower, jogging). To najlepszy szybki sposób aby ochłonąć z emocji.
- Sporządź listę aktywności, które sprawiają Ci przyjemność. Codziennie wybierz jedną pozycję z listy i zrealizuj ją.
- Akceptuj samego siebie. Myśl często o swoich mocnych stronach, doceniaj swoje uzdolnienia, dostrzegaj dobre cechy własnego charakteru.
- Pamiętaj, że zaniżona samoocena bardzo obniża próg tolerancji na stres. Skończ z czarnowidztwem i martwieniem się na zapas. Żyj teraźniejszością. Przewiduj pozytywne rozwiązania.
- Śmiej się każdego dnia, nawet z drobnych rzeczy. To w naturalny sposób ułatwia rozluźnienie mięśni całego ciała. Poczucie humoru podnosi naszą odporność psychiczną.
- Naucz się odpoczywać. Rób przerwy podczas pracy. Pamiętaj, że nie zawsze musisz być zawsze najlepszy. To, co jest ponad Twoje siły.
- Pamiętaj! Dzień dzisiejszy to jutro, o które martwiłeś się wczoraj. Prawda, że niepotrzebnie?!
Sprawdź czy jesteś zestresowana/y?
Odpowiedz szczerze na pytania. Wynik pozwoli Ci sprawdzić, czy żyjesz w długotrwałym stresie?
- Twoja rodzina lub przyjaciele twierdzą, że zawsze jesteś zajęty, w ruchu, nadaktywny
- Przechodzisz z zadowolenia do smutku wyjątkowo szybko.
- Często martwią Cię problemy rodzinne lub w relacje z innymi
- Czujesz, że potrzebujesz więcej czasu dla siebie.
- Bardzo często wspominasz problemy z przeszłości, które sprawiają, że czujesz się winny lub urażony.
- Sięgasz po używki takie jak kawa, papierosy, alkohol czy coca-cola.
- Chciałbyś prowadzić bardziej zrównoważoną dietę.
- Jesteś osobą nadopiekuńczą, bardzo przejmujesz się problemami innych.
- Masz problemy ze snem i nie wypoczywasz w nocy.
- Często dokuczają Ci skurcze mięśni, czujesz się napięty.
- Jest wiele rzeczy w Twoim życiu, które chętnie byś zmienił.
Wyniki testu
Jak mierzymy stres? Każda odpowiedź na „tak” = 1 punkt. Jeżeli wątpisz lub Twoja odpowiedź to „czasami”, liczymy pół punktu. Każda odpowiedź na „nie” to zero punktów. Teraz wystarczy zsumować wszystkie punkty.
- Od 9 do 12 punktów: Zanim zrealizowałeś test, najprawdopodobniej miałeś świadomość, że żyjesz w stresie. To bardzo ważne, żebyś był tego świadomy. Tylko wtedy możesz zacząć go zwalczać. Oprócz tego, że powinieneś zadbać o odżywianie, uprawiać sport, odstawić używki, możliwe, że będziesz potrzebował diametralnej zmiany w Twoim życiu.
- Od 6 do 8 punktów: Na pewno w Twoim życiu codziennym nie brakuje momentów, w których czujesz, że puszczają Ci nerwy i jesteś szczególnie podirytowany. Zacznij dbać o siebie i o swój organizm. Trwanie w takiej sytuacji może przynieść poważne problemy zdrowotne.
- Od 3 do 5 punktów: Twoje ciało zaczyna przejawiać oznaki stresu. Pora zacząć działać. Skup się na odpowiednim odżywianiu, ćwicz kilka razy w tygodniu. Nie zapominaj o tym, żeby znaleźć trochę czasu dla siebie!
- Od 0 do 2 punktów: Stres nie należy do Twoich zmartwień. Można powiedzieć, że prowadzisz spokojny, zrównoważony tryb życia.
Źródło testu: www.krokdozdrowia.com/test-stres-sprawdz-swoj-poziom-stresu/