Zespół Otella, czyli patologiczna, chorobliwa zazdrość

Zespół Otella

Zespół Otella, czyli patologiczna, chorobliwa zazdrość

Zespół Otella to jednostka należąca do zaburzeń psychicznych wynikających z nadużywania alkoholu. Obarczeni nim pacjenci przejawiają patologiczną, skrajną wręcz zazdrość. Zdarza się, że śledzą swoich partnerów czy urządzają im sceny zazdrości z powodu zdarzeń, które tak naprawdę nie miały miejsca. Co dokładnie charakteryzuje zespół Otella i na czym opiera się jego leczenie?

O tym, że spożywany w nadmiarze alkohol szkodzi zdrowiu, przekonywać z pewnością nikogo nie trzeba. Nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko chociażby marskości wątroby, mniej się już jednak wspomina o druzgocącym wpływie etanolu na ludzką psychikę. W rzeczywistości wyróżnia się co najmniej kilka tzw. poalkoholowych zaburzeń psychicznych – jednym z nich jest zespół Otella (nazywany również paranoją alkoholową).

Objawy zespołu Otella

Zespół Otella pojawia się głównie u mężczyzn, którzy nadużywają przez dłuższy czas alkoholu i związany jest przede wszystkim z nadmierną, patologiczną zazdrością. Osoba będąca z pacjentem doświadczającym paranoi alkoholowej nie ma lekkiego życia – w przebiegu jednostki pacjenci podejmują się różnorakich działań, które mają na celu udowodnić rzekomą niewierność ich drugiej połowy.

Pacjent z zespołem Otella może śledzić swoją partnerkę.  Może podejrzewać również zdradę, gdy druga połowa udaje się do sklepu czy do pracy. Nierzadko chory sprawdza telefon czy komunikatory internetowe. Wszelkie potencjalne przejawy zainteresowania partnerki innymi osobami może uznawać za ewidentne dowody niewierności. Takowymi mogą być chociażby uśmiechnięcie się do sprzedawcy w sklepie czy pomoc mężczyźnie, któremu na ulicy upadną zakupy.

Charakterystyczne dla zespołu Otella jest to, że żadne rozsądne argumenty nie przekonują pacjenta. Partnerka może tłumaczyć wszelkimi sposobami, że pozostaje mu wierna, a mimo to będzie on pewien, że jest zdradzany. Prędzej niż w wierność drugiej połowy uwierzy w to, że nie podjął wystarczających starań, aby wykryć podejrzewaną przez siebie zdradę.

Leczenie zespołu Otella

Leczenie zespołu Otella jest trudne z powodu kilku aspektów. Przede wszystkim trudno nakłonić pacjenta na skorzystanie z pomocy, ponieważ jest w pełni przekonany, że nieprawidłowo postępuje jego druga połowa, a nie on. Oprócz tego pacjenci, u których pojawi się ta jednostka, powinni utrzymywać bezwzględną abstynencję od alkoholu, co u osób uzależnionych również może być dość trudne.

Pacjenci z zespołem Otella zdecydowanie wymagają leczenia psychiatrycznego. Stosowane jest u nich leczenie farmakologiczne, bazujące na lekach przeciwpsychotycznych (neuroleptyków).

Warto tutaj wspomnieć o tym, że specjalistyczna opieka zalecana jest nie tylko pacjentowi z zespołem Otella, ale i jego drugiej połowie. Zmaganie się z nieuzasadnionymi urojeniami zazdrości jest bardzo trudne dla psychiki, dlatego ważne, aby partnerka miała możliwość skorzystania z fachowego wsparcia psychologicznego.

Czy możliwe jest wyleczenie?

Rokowanie w przypadku zespołu Otella, niestety, nie jest pomyślne. Wszelkie powroty do picia utrudniają eliminację objawów tej jednostki. Oprócz tego pacjenci miewają tendencję do bagatelizowania zaleceń lekarskich w zakresie farmakoterapii. Dość często ostatecznie dzieje się niestety tak, że osoby z zespołem Otella – po rozstaniu z wcześniejszą partnerką – wchodzą w całkowicie nowe związki i po jakimś czasie ponownie pojawiają się u nich urojenia zazdrości i wynikające z nich różne nieprawidłowe zachowania.

lek. Tomasz Nęcki

Bibliografia:

„Psychiatria”, red. naukowa M. Jarema, J. Rabe-Jabłońska, wyd. PZWL, Warszawa 2011

Zachęcamy do lektury naszych innych artykułów:

https://czpfeniks.pl/schizofrenia/

https://czpfeniks.pl/czym-sa-zaburzenia-schizoafektywne/