Leczenie otyłości. Poradnik zdrowego życia

Leczenie otyłości. Poradnik zdrowego życia

Zachęcamy do lektury „Poradnika zdrowego życia”, autorstwa dr n.med. Macieja Matuszczyka. 

Czym jest ten poradnik?

Wstęp ogólny

Skoro czytasz ten tekst oznacza, że masz problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. I to nie od paru dni, raczej od miesięcy lub lat. Najważniejsze pytanie jest takie: Czy na pewno chcesz COŚ z tym zrobić? Tak? Super! Ale pamiętaj: nie ma na to prostego i szybkiego sposobu, żadnej cudownej pigułki, diety czy urządzenia.

I co czytasz dalej?

Jeśli chcesz faktycznie coś zmienić musisz przyjąć do wiadomości 2 fakty:

1. Nie ma powrotu do przeszłości
Czyli do schematu funkcjonowania, w którym dominowało zjadanie zbyt wielu kalorii i zbyt małe ich spalanie poprzez niewielką aktywność fizyczną. Ta zmiana musi być trwała, tj. do końca życia, inaczej będzie JOJO.

2. Ta zmiana może być fajna
Mniej słodyczy, pieczywa, kolorowych napojów i więcej ruchu to może być sposób na życie. Wiele osób, którym się udało, nie wyobraża sobie potem innego modelu. Choć na początku, ta zmiana na pewno będzie trudna dla Ciebie drogi czytelniku, ale też dla ludzi z Twojego otoczenia.

W poradniku opisuję metody, które pomogą Ci w walce z nadwagą. Ważne, aby zrozumieć, że do celu nie prowadzi jedna droga (dieta cud, pigułka, zestaw ćwiczeń), ale cały zespół działań, które z jednej strony obniżą bilans energetyczny, z drugiej utrzymają wysoki poziom motywacji do zmiany.

Ale uwaga! Zanim zaczniesz, idź do swojego lekarza rodzinnego, aby sprawdzić, czy poza otyłością nie chorujesz na poważną chorobę. Na pewno warto wykonać panel podstawowych badań laboratoryjnych.

Pamiętaj! Nie jesteś sam/a. Pomogą Ci dietetycy, lekarze, psycholodzy, trenerzy czy psycholodzy. Ale też – inne osoby starające się zrzucić wagę. Wystarczy się rozejrzeć. Na pewno znajdziesz podobnych do siebie. Ludzi, którzy korzystają z pomocy dietetyka, chodzą z kijami czy na zajęcia fitnessowe. Ale jak Ci się nic nie chce i widzisz tylko czarną przyszłość, pamiętaj są spece od “psyche” – Oni wiedzą jak poprawić nastrój.

 

Poradnik jest bezpłatny – do pobrania w postaci PDF  Poradnik zdrowego życia. Maciej Matuszczyk

poradnik zdrowego życia

Zachęcam też do zapoznania się z usługami dietetyka klinicznego w CZP Tychy.

 

Prezentacja Otyłość okiem psychiatry – aby pobrać kliknij link [otylosc_okiem_psychiatry_prezentacja_20180314]