Uważność jako metoda łagodzenia bólu psychicznego
Gdzie znajdujesz się w danej chwili?
Co wpływa na to, że czujesz wewnętrzny pokój i radość – myślenie o sprawach przyjemnych czy może rozmyślanie o tym co w życiu bolesne? A może skupienie się na chwili obecnej?
Z przeprowadzonych badań na Uniwersytecie Harvarda wynika, że czujemy się szczęśliwie, gdy skupiamy się na danej chwili, czynności, którą wykonujemy. Chwila obecna to jedyny moment, który jest rzeczywisty, na który mam największy wpływ. Przeszłość już minęła, a przyszłość jest nieznana. Doświadczenia z przeszłości, myśli, uczucia, decyzje mogą towarzyszyć w danej chwili. Mogą wydawać się realne, ale są już przeszłością. To ode mnie zależy co z nimi zrobię, jak na nie spojrzę i jak z nimi sobie poradzę. Stąd na całym świecie rośnie coraz większe zainteresowanie tematyką i praktyką Mindfulness.
Czym jest Mindfulness?
Mindfulness – to praktyka uważności, skupienie się na byciu „tu i teraz”, w danej chwili,
z pełną akceptacją rzeczywistości:
- uczuć jakie przeżywam,
- myśli które się pojawiają,
- czynności jakie wykonuję,
- sytuacji czy miejsca w jakim się obecnie znajduję.
Doświadczanie chwili obecnej, niewybieganie myślami w przeszłość czy przyszłość. To stan świadomości i kierowania swoją uwagą.
Techniki uważności obejmują:
- świadomy oddech,
- obserwacje otoczenia,
- poruszanie się,
- sygnały płynące z ciała
- oraz jedzenia.
Uważność nie polega na próbie kontrolowania umysłu, myśli i emocji – tylko nauczeniu się jak nie pozwolić, żeby umysł kontrolował ciebie. Pewnego rodzaju instrukcja obsługi, z którą trzeba się zapoznać w celu akceptacji rzeczywistości i łagodzenia bólu psychicznego.
Korzyści?
Techniki uważności niosą za sobą wiele korzyści, które wpływają na zdrowie psychiczne i fizyczne:
- lepsze samopoczucie,
- zapobieganie stanom depresyjnym,
- obniżenie poziomu lęku,
- zmniejszenie napięć w ciele,
- akceptacja trudnych emocji
- lepsze zarządzanie nimi,
- poprawa snu.
Łagodzi objawy bólowe, jak również pomaga odnaleźć wewnętrzny spokój i harmonię. Potwierdza to coraz więcej badań naukowych.
Uważność jest prostą umiejętnością, której można się nauczyć poprzez różne ćwiczenia. Wpływa to na lepsze zrozumienie siebie oraz swoich potrzeb. To tryb bycia, który można praktykować każdego dnia, w każdej chwili i miejscu, w jakim się znajdujesz.
Zapraszam do podroży w głąb siebie i nauczenia się nowego sposobu życia, który pozwala żyć pełniej i mniej boleśnie.
Autor: psycholog – mgr Łukasz Gerzok
Bibliografia:
- Mckenzie S., Uważność, trening mindfulness na co dzień, Wydawnictwo RM, Warszawa 2024.
- Williams M., Teasdale J., Segal Z., Kabat-Zinn J., Świadomą drogą przez depresję, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2016.