Objawy zespołu Aspergera

Zespół Aspergera zaliczany jest do grupy całościowych zaburzeń rozwojowych (zaburzeń ze spektrum autyzmu). Niejeden rodzic słysząc to, że jego pociecha ma właśnie tę jednostkę, jest bardzo zaskoczony – dziać się tak może ze względu na to, że objawy zespołu Aspergera nierzadko są dość trudne do wychwycenia.
Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ang. autism spectrum disorder, w skrócie ASD) to dość niejednorodna grupa problemów, które wspólnie określane są jako zaburzenia neurozwojowe. W klasyfikacji ICD-10 wyróżniano przede wszystkim trzy główne jednostki należące do tej grupy: autyzm dziecięcy, autyzm atypowy oraz zespół Aspergera. Tak jak w przypadku autyzmu dziecięcego jego objawy zauważalne są stosunkowo szybko, tak już inaczej bywa z zespołem Aspergera, który nierzadko bywa rozpoznawany w okresie późnego dzieciństwa czy nawet i dopiero w wieku nastoletnim.
Objawy zespołu Aspergera: mowa
Jednym z uznawanych za najbardziej typowe dla zaburzeń ze spektrum autyzmu problemów jest opóźniony rozwój mowy. W przypadku jednak zespołu Aspergera rozwój mowy przebiega całkowicie prawidłowo – stwierdzenie nieprawidłowości w tym zakresie wyklucza możliwość rozpoznania tej jednostki. Nie jest jednocześnie tak, że pacjenci z zespołem Aspergera wypowiadają się tak samo jak wszyscy inni ludzie.
Charakterystyczne dla osób z zespołem Aspergera bywa m.in. to, że ich wypowiedzi są bardzo drobiazgowe, szczegółowe, czasami mogą być one uznawane wręcz za perfekcyjne. Związane z jednostką bywa używanie – i to nawet przez najmłodsze dzieci – bardzo skomplikowanych słów, terminów, które typowo można usłyszeć od osób dorosłych. Na uwagę zasługuje również prozodia mowy osób z zespołem Aspergera – nierzadko melodia ich wypowiedzi jest bardzo jednostajna, oprócz tego to, w jaki sposób się one wypowiadają, może w ogóle nie odpowiadać wydźwiękowi słów, które mówią.
Objawy zespołu Aspergera: kontakty społeczne
W przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu jedne z największych problemów dotyczą relacji społecznych i nie inaczej jest u osób z zespołem Aspergera. Dość rzadko dążą oni do przebywania w większych grupach ludzkich, zdarza się, że preferują przebywanie w swoim własnym towarzystwie. Pacjenci z zespołem Aspergera często nie rozumieją zasad panujących w społeczeństwie, przez co ciężko im dostosować się do panujących w grupie zależności, miewają oni również problemy z oczekiwaniem na swoją kolej podczas zabaw. Zdarza się, że osoby zmagające się z tym jednostką nie są lubiane przez innych m.in. ze względu na to, że miewają tendencję do narzucania pozostałym swoich własnych zasad.
Objawy zespołu Aspergera: zainteresowania i aktywności
Kolejną sferą, w której wyraźnie widoczne bywają objawy zespołu Aspergera, są zainteresowania oraz aktywności. Zdarza się, że pacjenci są nadmiernie zafascynowani jakąś dziedziną – niejeden pacjent z zespołem Aspergera posiada wręcz akademicką wiedzę na temat np. dinozaurów, wszechświata czy samochodów. Miewają oni bardzo dobrą pamięć – pasjonaci komunikacji miejskiej są w stanie wyrecytować z pamięci rozkład jazdy wszystkich autobusów i tramwajów dostępnych w ich mieście (nawet w sytuacji, gdy wszystkich linii jest aż kilkanaście).
Sugerować zespół Aspergera mogą nie tylko specyficzne zainteresowania, ale i nietypowy przebieg dziecięcych zabaw. Pacjenci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu nierzadko bawią się bardzo schematycznie, oprócz tego mają oni zwykle trudności z zabawami w udawanie (takimi jak np. gotowanie posiłków z wykorzystaniem zabawkowych garnków czy zabawa w lekarza). Ciężko im pogodzić się ze zmianami, miewają swoje schematy (np. do przedszkola muszą im zawsze tą samą trasą), zazwyczaj osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu nie przepadają również za niespodziankami.
lek. Tomasz Nęcki
Bibliografia:
„Psychiatria dzieci i młodzieży”, red. I. Namysłowska, wyd. PZWL, Warszawa 2012
„Psychiatria”, red. naukowa M. Jarema, J. Rabe-Jabłońska, wyd. PZWL, Warszawa 2011
Zapraszamy do lektury naszych innych artykułów:
https://czpfeniks.pl/poradnia-psychologiczno-pedagogiczna-ppp-kiedy-sie-do-niej-udac/
https://czpfeniks.pl/zaburzenia-zachowania-u-dzieci-kiedy-sie-je-rozpoznaje/
https://czpfeniks.pl/adhd-jakie-sa-objawy-zaburzen-hiperkinetycznych/
https://czpfeniks.pl/zaburzenia-ze-spektrum-autyzmu-co-moze-o-nich-swiadczyc/