Objawy zespołu Aspergera

zespół aspergera

Zespół Aspergera zaliczany jest do grupy całościowych zaburzeń rozwojowych (zaburzeń ze spektrum autyzmu). Niejeden rodzic słysząc to, że jego pociecha ma właśnie tę jednostkę, jest bardzo zaskoczony – dziać się tak może ze względu na to, że objawy zespołu Aspergera nierzadko są dość trudne do wychwycenia.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ang. autism spectrum disorder, w skrócie ASD) to dość niejednorodna grupa problemów, które wspólnie określane są jako zaburzenia neurozwojowe. W klasyfikacji ICD-10 wyróżniano przede wszystkim trzy główne jednostki należące do tej grupy: autyzm dziecięcy, autyzm atypowy oraz zespół Aspergera. Tak jak w przypadku autyzmu dziecięcego jego objawy zauważalne są stosunkowo szybko, tak już inaczej bywa z zespołem Aspergera, który nierzadko bywa rozpoznawany w okresie późnego dzieciństwa czy nawet i dopiero w wieku nastoletnim.

Objawy zespołu Aspergera: mowa

Jednym z uznawanych za najbardziej typowe dla zaburzeń ze spektrum autyzmu problemów jest opóźniony rozwój mowy. W przypadku jednak zespołu Aspergera rozwój mowy przebiega całkowicie prawidłowo – stwierdzenie nieprawidłowości w tym zakresie wyklucza możliwość rozpoznania tej jednostki. Nie jest jednocześnie tak, że pacjenci z zespołem Aspergera wypowiadają się tak samo jak wszyscy inni ludzie.

Charakterystyczne dla osób z zespołem Aspergera bywa m.in. to, że ich wypowiedzi są bardzo drobiazgowe, szczegółowe, czasami mogą być one uznawane wręcz za perfekcyjne. Związane z jednostką bywa używanie – i to nawet przez najmłodsze dzieci – bardzo skomplikowanych słów, terminów, które typowo można usłyszeć od osób dorosłych. Na uwagę zasługuje również prozodia mowy osób z zespołem Aspergera – nierzadko melodia ich wypowiedzi jest bardzo jednostajna, oprócz tego to, w jaki sposób się one wypowiadają, może w ogóle nie odpowiadać wydźwiękowi słów, które mówią.

Objawy zespołu Aspergera: kontakty społeczne

W przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu jedne z największych problemów dotyczą relacji społecznych i nie inaczej jest u osób z zespołem Aspergera. Dość rzadko dążą oni do przebywania w większych grupach ludzkich, zdarza się, że preferują przebywanie w swoim własnym towarzystwie. Pacjenci z zespołem Aspergera często nie rozumieją zasad panujących w społeczeństwie, przez co ciężko im dostosować się do panujących w grupie zależności, miewają oni również problemy z oczekiwaniem na swoją kolej podczas zabaw. Zdarza się, że osoby zmagające się z tym jednostką nie są lubiane przez innych m.in. ze względu na to, że miewają tendencję do narzucania pozostałym swoich własnych zasad.

Objawy zespołu Aspergera: zainteresowania i aktywności

Kolejną sferą, w której wyraźnie widoczne bywają objawy zespołu Aspergera, są zainteresowania oraz aktywności. Zdarza się, że pacjenci są nadmiernie zafascynowani jakąś dziedziną – niejeden pacjent z zespołem Aspergera posiada wręcz akademicką wiedzę na temat np. dinozaurów, wszechświata czy samochodów. Miewają oni bardzo dobrą pamięć – pasjonaci komunikacji miejskiej są w stanie wyrecytować z pamięci rozkład jazdy wszystkich autobusów i tramwajów dostępnych w ich mieście (nawet w sytuacji, gdy wszystkich linii jest aż kilkanaście).

Sugerować zespół Aspergera mogą nie tylko specyficzne zainteresowania, ale i nietypowy przebieg dziecięcych zabaw. Pacjenci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu nierzadko bawią się bardzo schematycznie, oprócz tego mają oni zwykle trudności z zabawami w udawanie (takimi jak np. gotowanie posiłków z wykorzystaniem zabawkowych garnków czy zabawa w lekarza). Ciężko im pogodzić się ze zmianami, miewają swoje schematy (np. do przedszkola muszą im zawsze tą samą trasą), zazwyczaj osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu nie przepadają również za niespodziankami.

lek. Tomasz Nęcki

Bibliografia:

„Psychiatria dzieci i młodzieży”, red. I. Namysłowska, wyd. PZWL, Warszawa 2012

„Psychiatria”, red. naukowa M. Jarema, J. Rabe-Jabłońska, wyd. PZWL, Warszawa 2011

 

Zapraszamy do lektury naszych innych artykułów:

https://czpfeniks.pl/poradnia-psychologiczno-pedagogiczna-ppp-kiedy-sie-do-niej-udac/

https://czpfeniks.pl/zaburzenia-zachowania-u-dzieci-kiedy-sie-je-rozpoznaje/

https://czpfeniks.pl/adhd-jakie-sa-objawy-zaburzen-hiperkinetycznych/

https://czpfeniks.pl/zaburzenia-ze-spektrum-autyzmu-co-moze-o-nich-swiadczyc/