Objawy anoreksji

Anoreksja

Anoreksja to jedno z najbardziej znanych i jednocześnie najgroźniejszych zaburzeń odżywiania. Pierwsze przejawy tego zaburzenia zazwyczaj trudno wychwycić, istnieją jednak pewne problemy, które mogą sugerować wystąpienie anoreksji u osoby bliskiej – kiedy więc należy szukać pomocy?

Termin anoreksja wywodzi się z połączenia dwóch greckich słów: an i orexis, które kolejno oznaczają brak i apetyt. Do zachorowania dochodzi zwykle w okresie nastoletnim – typowo początek choroby ma miejsce między 14. a 18. rokiem życia. Zapadać na anoreksję mogą przedstawiciele obojga płci, zdecydowanie jednak częściej, bo nawet aż 10-krotnie, problem spotykany jest u kobiet.

Podstawowe objawy anoreksji

Anoreksja (inaczej jadłowstręt psychiczny) związana jest z podejmowaniem przez pacjenta różnorakich działań, które mają na celu uzyskanie jak najniższej masy ciała. Podstawowym objawem tego rodzaju zaburzeń odżywiania jest nierzadko drastyczne ograniczenie ilości spożywanych dziennie kalorii – pacjenci z anoreksją potrafią zjadać nawet jedynie kilkaset kilokalorii na dobę.

Samo ograniczanie ilości przyjmowanych pokarmów to zdecydowanie niejedyny związany z anoreksją problem. Pacjenci mogą podejmować się wielu innych jeszcze działań, które mają doprowadzać do tracenia przez nich wagi – takowymi mogą być intensywne ćwiczenia, ale i stosowanie środków przeczyszczających i moczopędnych. Zdarza się, że osoby borykające się z anoreksją sięgają po innego jeszcze rodzaju leki (np. po hormony tarczycy), niektórym pacjentom zdarza się również prowokować wymioty.

Anoreksja związana jest z bardzo silnym lękiem przed przytyciem, jednocześnie przybiera on zdecydowanie patologiczny charakter – pacjenci mogą żywić przekonanie, że w zasadzie każda, nawet najmniejsza ilość pożywienia może doprowadzić do wzrostu ich masy ciała. Z zaburzeniem powiązane są również nieprawidłowości w zakresie postrzegania własnego ciała – nawet wtedy, gdy pacjent jest wyniszczony, może on być wręcz absolutnie pewien tego, że wciąż waży zbyt dużo.

Pierwsze objawy anoreksji, jak wspomniano na samym początku, bywają bardzo trudne do zauważenia – zazwyczaj osoby, które się z nią borykają, są w stanie doskonale ukrywać swoje trudności. Za zdecydowanie niepokojące należy uznać jadanie posiłków w samotności (gdzie wcześniej bliski jadał je zawsze wraz z innymi), ciągłe ocenianie własnego wyglądu czy nadmierne skupienie wokół tematyki odżywiania.

Konsekwencje anoreksji

Pacjenci, którzy przez anoreksję osiągają skrajnie niską masę ciała, borykają się zazwyczaj z licznymi powikłaniami natury somatycznej. Dochodzić może u nich do niedokrwistości, problemów dotyczących przewodu pokarmowego (takich jak np. wzdęcia i zaparcia), ale i do omdleń. W przebiegu anoreksji u borykających się z nią osób pojawiać się mogą także zawroty głowy, problemy z koncentracją czy wypadanie włosów, charakterystyczna bywa także zmniejszona tolerancja wysiłku.

Dlaczego leczenie anoreksji jest aż tak ważne?

Anoreksja zdecydowanie wymaga leczenia – o prawdziwości tego twierdzenia przekonać mogą statystyki. Okazuje się bowiem, że 10 do nawet 20% spośród wszystkich pacjentów, którzy zmagają się z tym zaburzeniem, po prostu umiera. Ze względu na takie ryzyko wszelkie interwencje terapeutyczne należy podejmować możliwie jak najwcześniej.

Podstawową rolę w leczeniu anoreksji odgrywa psychoterapia – u pacjentów w wieku dorastania najlepsze efekty przynoszą zazwyczaj interwencje o charakterze systemowym (takie jak np. terapia rodzinna). Leków na anoreksję niestety nie ma, czasami bywają jednak one zalecane osobom zmagającym się z tym problemem – dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy wraz z objawami zaburzeń odżywiania u pacjenta stwierdzane są przejawy innych jeszcze zaburzeń psychicznych (np. lękowych lub depresyjnych).

lek. Tomasz Nęcki

 

Bibliografia:

„Psychiatria”, red. naukowa M. Jarema, J. Rabe-Jabłońska, wyd. PZWL, Warszawa 2011

„Psychiatria. Podręcznik dla studentów”, B. K. Puri, I. H. Treasaden, red. wyd. I polskiego J. Rybakowski, F. Rybakowski, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2014

 

Zachęcamy do lektury naszych innych artykułów:

https://czpfeniks.pl/jak-naklonic-bliska-osobe-do-odwiedzenia-psychiatry/

https://czpfeniks.pl/napady-objadania-i-przeciwdzialanie-ich-skutkom-bulimia/

https://czpfeniks.pl/ortoreksja-czyli-zdrowe-odzywianie-ktore-wcale-nie-jest-zdrowe/

https://czpfeniks.pl/wegetarianizm-czy-to-pasja-czy-styl-odzywiania/