Napady paniki: jak sobie z nimi radzić?

napady paniki

Napady paniki stanowią jedne z najczęściej spotykanych u pacjentów problemów z kręgu zainteresowania psychiatrii. Doświadczany podczas nich lęk może być na tyle nasilony, że pacjent może mieć obawy nawet o swoje życie. Co można zrobić w trakcie napadu paniki, aby go przerwać?

Napady paniki spotykane są w przebiegu zaburzeń lękowych z napadami paniki, ale także u osób z wieloma innymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak np. zaburzenia depresyjne, zaburzenia osobowości czy zaburzenia odżywiania. Różne bywają przyczyny napadów paniki, a sami pacjenci, którzy ich doświadczają zazwyczaj nagle odczuwają wyjątkowo nasilony lęk, któremu towarzyszą rozmaite dolegliwości, takie jak np. duszność, zawroty głowy czy przyspieszenie czynności serca. Dla niektórych pacjentów napady paniki są tak dotkliwe, że robią wszystko, byle tylko uniknąć ich występowania – nierzadko zdarza się, że w tym celu możliwie jak najrzadziej opuszczają swoje mieszkania.

Napady paniki, a techniki relaksacyjne

Pierwszą metodą, która jest zalecana pacjentom zmagającym się z napadami paniki, są ćwiczenia relaksacyjne. Wbrew pozorom są one bardzo proste. Pomóc w opanowaniu lęku może skupienie się przez kilka chwil na oddychaniu – pacjenci powinni oddychać bardzo głęboko, skupiając się jednocześnie tylko i wyłącznie na tej czynności.

Poza ćwiczeniami oddechowymi, pacjentom pomagać mogą także techniki wizualizacyjne. Powinni zawczasu – jeszcze przed wystąpieniem napadu paniki – przywołać w pamięci wspomnienia dotyczące jakiegoś miejsca, które kojarzy im się jako przyjemne i bezpieczne. W trakcie napadu pacjenci powinni skupiać się właśnie na tym wyobrażeniu, dzięki czemu powinni wyciszyć się i zredukować poziom doświadczanego lęku.

Napady paniki, a psychoterapia

Doświadczający często napadów paniki pacjenci zdecydowanie powinni znajdować się pod opieką psychologa. Często bowiem to właśnie poprzez pracę z terapeutą możliwe jest skuteczne zmniejszenie intensywności, a czasami i znaczne zmniejszenie częstości pojawiania się napadów lęku. Polecana w przypadku zaburzeń z napadami lęku bywa m.in. terapia poznawczo-behawioralna, w której trakcie dochodzi do poszukiwania przyczyn występowania u pacjenta jego dolegliwości, a następnie do przełamywania niewłaściwych schematów myślowych.

Napady paniki a leczenie farmakologiczne

W leczeniu napadów paniki czasami wykorzystywana bywa – poza psychoterapią – również i farmakoterapia. Tutaj wspomnieć warto o dwóch rodzajach leków, które są stosowane w tym celu. Doraźnie pacjentom bywają zalecane benzodiazepiny, np. diazepam czy alprazolam – stosowanie tych środków ma na celu szybkie doprowadzenie do zmniejszenia nasilenia lęku. Same w sobie benzodiazepiny nie dają jednak długotrwałego efektu, dlatego też u osób z nasilonymi objawami zaburzeń panicznych włączane mogą być środki przeciwdepresyjne mające również działanie przeciwlękowe, takie jak np. sertralina, fluoksetyna czy wenlafaksyna.

Napady paniki z całą pewnością można uznać za problem, który w znaczący sposób może utrudniać pacjentom ich codzienne funkcjonowanie. Z tego powodu w razie ich występowania konieczne jest poszukiwanie pomocy. Wstępnie zalecić można pacjentom udanie się do psychologa, wtedy zaś, gdy napady występują wyjątkowo często i osiągają one znaczne nasilenie, przez co pacjent nie jest w stanie wykonywać codziennych obowiązkowych, zasadne stawać się może skorzystanie również z opieki psychiatry.

bibliografia:

„Psychiatria”, red. naukowa M. Jarema, J. Rabe-Jabłońska, wyd. PZWL, Warszawa 2011

https://www.healthline.com/health/how-to-stop-a-panic-attack

Zachęcamy do lektury naszych innych artykułów:

https://czpfeniks.pl/lek-nie-tylko-przed-zamknieciem-klaustrofobia/

https://czpfeniks.pl/benzodiazepiny-dlaczego-zaleca-sie-ostroznosc-przy-ich-stosowaniu/

https://czpfeniks.pl/leki-przeciwdepresyjne-co-warto-nich-wiedziec/

https://czpfeniks.pl/fobia-spoleczna-lek-przed-sytuacjami-spolecznymi/