Leczenie zaburzeń lękowych
Zaburzenia lękowe są jednymi z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Zaliczane do nich jednostki, takie jak np. zespół lęku uogólnionego, fobie specyficzne czy zaburzenia lękowe z napadami paniki, mogą znacząco utrudniać pacjentom zwyczajne funkcjonowanie, dlatego też niezwykle wręcz istotne jest właściwe ich leczenie. Pomagać pacjentom mogą różne metody – w leczeniu zaburzeń lękowych wykorzystanie znajdują farmakoterapia, oddziaływania terapeutyczne, jak i innego jeszcze rodzaju metody.
Zaburzenia lękowe nierzadko znacząco wpływają na codzienne życie zmagającego się z nimi pacjenta – zdarza się nawet i tak, że obarczone nimi osoby przestają opuszczać swój dom czy zaniedbują obowiązki rodzinne czy zawodowe. To właśnie między innymi ze względu na takie ryzyko niezwykle istotne jest właściwe leczenie tego rodzaju problemów – istnieją metody, dzięki którym pacjent przestanie wreszcie odczuwać nieustanne napięcie czy lęk.
Leczenie zaburzeń lękowych – farmakoterapia
Zapewne pierwszym, co kojarzy się z leczeniem zaburzeń lękowych, jest farmakoterapia i rzeczywiście – u osób z zaburzeniami lękowymi jak najbardziej wykorzystywane bywa leczenie farmakologiczne. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że nie każda osoba borykająca się z jakimiś zaburzeniami lękowymi wymaga farmakoterapii – zazwyczaj sięga się po nią dopiero wtedy, gdy występujące u pacjenta lęki przybierają bardzo duże nasilenie i znacząco negatywnie wpływają na jego funkcjonowanie.
Najczęściej wykorzystywanymi w leczeniu zaburzeń lękowych środkami są leki przeciwdepresyjne, takie jak np. inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) czy inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI). Tego rodzaju leki jak najbardziej mogą być skuteczne w łagodzeniu objawów lękowych, warto tutaj jednak podkreślić, że ich działanie przeciwlękowe nie rozwija się od razu – efekty przyjmowania preparatów przeciwdepresyjnych widoczne bywają zwykle po upływie kilku tygodni.
Istnieją jeszcze całkowicie innego rodzaju leki, które – przeciwnie niż leki przeciwdepresyjne – mogą bardzo szybko doprowadzać do opanowania lęku. Mowa tutaj o środkach z grupy benzodiazepin, które powinno się jednak stosować wyłącznie w uzasadnionych przypadkach i przez możliwie jak najkrótszy czas. Takie zalecenia wzięły się stąd, iż benzodiazepiny mogą po prostu uzależniać – z tego powodu zaleca się je zazwyczaj stosować wyłącznie doraźnie, np. w trakcie napadów paniki.
Leczenie zaburzeń lękowych – psychoterapia
Tak jak farmakoterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia zaburzeń lękowych, tak najlepsze efekty uzyskiwane są wtedy, gdy jest ona połączona z psychoterapią. Dzięki terapii możliwe jest bowiem chociażby uświadomienie sobie przyczyn odczuwanych lęku i niepokoju. Pacjentom pomagać mogą różnego rodzaju oddziaływania terapeutyczne, jednymi z ciekawszych są techniki ekspozycyjne – wykorzystywane są one w leczeniu fobii specyficznych i polegają na tym, że pacjent styka się z bodźcem, który wywołuje w nim lęk. Cykliczna ekspozycja na tego rodzaju bodziec pozwala ostatecznie leczonemu przekonać się o tym, że to, co dosłownie go przeraża, w rzeczywistości w żaden sposób nie stwarza dla niego zagrożenia.
Leczenie zaburzeń lękowych – inne metody
Wyraźnego podkreślenia wymaga tutaj to, że pacjenci również mogą podejmować się różnych działań, które zmniejszą odczuwany przez nich niepokój. Bardzo pomocne bywają ćwiczenia oddechowe – skupienie się przez pewien czas wyłącznie na wdychaniu i wydychaniu powietrza bywa dobrą metodą zapobiegania rozwojowi napadów paniki. U osób borykających się z zaburzeniami lękowymi bardzo istotne jest również regularne rozładowywanie doświadczanego na co dzień napięcia – w zależności od preferencji pomagać w tym mogą zarówno aktywność fizyczna, jak i czytanie książek czy spotkania towarzyskie.
lek. Tomasz Nęcki
Bibliografia:
„Psychiatria”, red. naukowa M. Jarema, J. Rabe-Jabłońska, wyd. PZWL, Warszawa 2011
„Psychiatria. Podręcznik dla studentów”, B. K. Puri, I. H. Treasaden, red. wyd. I polskiego J. Rybakowski, F. Rybakowski, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2014
Zapraszamy do lektury innych artykułów:
https://czpfeniks.pl/lek-ktory-nie-ustepuje-zaburzenia-lekowe-uogolnione/
https://czpfeniks.pl/napady-paniki-jak-sobie-z-nimi-radzic/
https://czpfeniks.pl/lek-nie-tylko-przed-zamknieciem-klaustrofobia/
https://czpfeniks.pl/benzodiazepiny-dlaczego-zaleca-sie-ostroznosc-przy-ich-stosowaniu/