Depresja, a cukrzyca

Depresja a cukrzyca

Teoretycznie depresja i cukrzyca to dwie całkowicie odrębne jednostki chorobowe, w praktyce jednak łączy je więcej, niż można by tylko przypuszczać. Ostatecznie okazuje się, że zależność pomiędzy chorobami jest dwukierunkowa – tak jak depresja może bowiem zwiększać ryzyko cukrzycy, tak i cukrzyca może nasilać ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych.

Od wieków tak naprawdę mówi się o tym, że ludzki organizm i umysł są ze sobą ściśle powiązane – konsekwencje istnienia tego rodzaju zależności bywają nierzadko zaskakujące. Finalnie okazuje się, że rozmaite problemy, które raczej ciężko ze sobą powiązać, mają ze sobą naprawdę wiele wspólnego. Tak jest chociażby w przypadku cukrzycy i depresji.

Cukrzyca u pacjentów zmagających się z depresją

Zazwyczaj wśród podstawowych czynników ryzyka cukrzycy wymienia się takie problemy, jak nieodpowiednia dieta czy zbyt mała aktywność fizyczna. Rzadko bierze się pod uwagę w tym przypadku zaburzenia psychiczne, tymczasem okazuje się, że wiele z nich – w tym również i depresja – może nasilać ryzyko zaburzeń gospodarki węglowodanowej.

Pacjenci z depresją zachowują się różnie, często jednak mogą oni przestawać dbać o siebie. Zaniedbania dotyczyć mogą zarówno ubioru, jak i innych jeszcze aspektów, takich jak np. dieta czy uprawianie sportu. Osobom cierpiącym na depresję może zwyczajnie brakować siły czy motywacji do tego, by uprawiać sport czy dbać o zróżnicowany jadłospis – konsekwencją w takiej sytuacji może być nadmierna masa ciała, która bezpośrednio przyczyniać się może do wystąpienia cukrzycy typu 2.

Ryzyko depresji u osób chorujących na cukrzycę

Tak jak depresja może zwiększać ryzyko cukrzycy, tak i istnieje odwrotna zależność – osoby chorujące na cukrzycę mają zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych. Wymienia się wiele różnych czynników ryzyka depresji, jednym z nich jest zachorowanie na chorobę przewlekłą, do których cukrzyca zdecydowanie się zalicza. Pacjenci mogą mieć obniżony nastrój z powodu samej tylko świadomości potrzeby długotrwałego leczenia (szczególnie trudne może być pogodzenie się z koniecznością stosowania insuliny), oprócz tego mogą oni borykać się z następstwami choroby (takimi jak np. dolegliwości ze strony układu nerwowego).

Warto tutaj zresztą wspomnieć o tym, że depresja u pacjenta chorującego na cukrzycę to bardzo niebezpieczny problem. Zdarza się, że z powodu jej wystąpienia pacjent zaczyna zaniedbywać leczenie – przestaje przestrzegać diety czy stosować się do zaleceń dotyczących przyjmowania leków przeciwcukrzycowych. Takie postępowanie jest bardzo groźne z tego powodu, iż nie tylko nie pomoże ono w uporaniu się z zaburzeniami depresyjnymi, ale i stwarza ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy, z których część jest po prostu nieodwracalna. Depresja u pacjentów z cukrzycą jest groźna również z tego powodu, iż zdarza się, że czasami podejmują oni próby samobójcze z wykorzystaniem insuliny.

Cukrzyca a depresja – konieczność czujnego monitorowania pacjentów

Biorąc pod uwagę to, jak wyraźny jest związek pomiędzy depresją a cukrzycą, wniosek nasuwa się przede wszystkim jeden: osoby, u których występuje jedna z tych jednostek, powinny być monitorowane pod kątem wystąpienia drugiej z nich. Z tego właśnie powodu u pacjentów cierpiących na depresję wskazane może być regularne dokonywanie pomiarów masy ciała i okresowych pomiarów stężenia glukozy we krwi, z kolei osoby chorujące na cukrzycę powinny być regularnie pytane przez swoich lekarzy – diabetologów, specjalistów medycyny rodzinnej – o ewentualne objawy zaburzeń depresyjnych. Zarówno depresję, jak i cukrzycę można z powodzeniem leczyć, do tego jednak, aby osiągnąć efekty leczenia, konieczne jest rozpoznanie problemu i rozpoczęcie odpowiedniej terapii.

lek. Tomasz Nęcki

Bibliografia:

Solowiejczyk J.: „Depresja a cukrzyca: kwestie do przemyślenia”, Diabetologia po Dyplomie, Tom 7, nr 2, 2010

Zapraszamy do lektury innych artykułów:

https://czpfeniks.pl/jak-naklonic-bliska-osobe-do-odwiedzenia-psychiatry/

https://czpfeniks.pl/przyczyny-zaburzen-i-chorob-psychicznych/

https://czpfeniks.pl/nadwaga-i-otylosc-a-zaburzenia-psychiczne/

https://czpfeniks.pl/wegetarianizm-czy-to-pasja-czy-styl-odzywiania/