Choroby tarczycy

choroby tarczycy

Coraz częściej stan naszego zdrowa postrzegany jest przez pryzmat chorób cywilizacyjnych. Ciągle słyszymy o nadprogramowych kilogramach, złej diecie, przetworzonej żywności, zanieczyszczeniu środowiska, braku aktywności fizycznej. Te czynniki sprzyjają gromadzeniu się w naszym organizmie wolnych rodników, które oddziałują niekorzystnie na nasz organizm.

Powyższe zjawiska często leżą u podstaw chorób tarczycy. Łatwo więc wysnuć wniosek, że prawidłowo zbilansowana dieta, która dostarcza wszystkich niezbędnych makro i mikroelementów zmniejsza ryzyko rozwijających się chorób i zaburzeń na przykład w przebiegu niedoczynności tarczycy.

Co nam mówi sam narząd jakim jest tarczyca, stan jej niedoczynności, nadczynności czy choroba Hashimoto?

Tarczyca to gruczoł wydzielania wewnętrznego, umieszczony w przednio tylnej części szyi, który odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Odpowiada za gospodarkę hormonalną.  Tarczyca jest istotna dla funkcjonowania wielu układów mi.in nerwowego, pokarmowego czy rozrodczego.

Tarczyca wpływa na:

  • temperaturę ciała,
  • potliwość,
  • nastrój,
  • pracę serca,
  • mięśni,
  • jelit.

Tarczyca odpowiada za wydzielanie hormonów – trójjodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4). Przysadka mózgowa stymuluje tarczycę do produkcji i wydzielania hormonów jakimi są T3 i T4. Do prawidłowej pracy tarczyca potrzebuje odpowiedniego poziomu jodu oraz TSH, który wydziela przysadka mózgowa.

Podział chorób tarczycy:

  • obecność guzków
  • zapalenie tarczycy
  • powiększenie tarczycy
  • nadmiar lub niedobór hormonów tarczycy

Niedoczynność tarczycy to stan, który charakteryzuje się obniżonym poziomem hormonów tarczycy w stosunku do zapotrzebowania. Objawia się problemami ze snem, szybką męczliwością, bólem stawów i mięśni, problemem suchej skóry, wypadaniem włosów oraz wzrostem masy ciała.

Z kolei stan nadczynności tarczycy charakteryzuje się podwyższonym poziomem hormonów tarczycy w stosunku do zapotrzebowania. Choroba objawia się nadpobudliwością, rozdrażnieniem, nadmierną potliwością, uczuciem gorąca oraz spadkiem masy ciała.

Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne schorzenie spowodowane niewłaściwą pracą układu odpornościowego. Organizm rozpoznaje tkankę tarczycy jako obcą i rozpoczyna produkcję przeciwciał. Te przeciwciała najczęściej skierowane są przeciwko enzymowi, który warunkuje przekształcenie jodków w jod. W konsekwencji dochodzi do ograniczenia produkcji hormonów tarczycy. Zapalenie tarczycy Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy. 

Choroba Gravesa-Basedowa

To choroba, której przyczyna jest nadczynność tarczycy. W trakcie tej choroby tarczyca podlega powiększeniu. Ogólne objawy SA podobne jak opisane w przypadku nadczynności gruczołu.

Dieta

Nie ma jednakowej diety, która byłaby odpowiednia w każdym z opisanych przypadków. Skutecznie dobrana dieta usprawnia metabolizm oraz niweluje objawy, które towarzyszą wraz z chorobą tarczycy. Dlatego tak ważne jest wykonanie odpowiednich badań, które powinien zlecić endokrynolog, aby scharakteryzować chorobę tarczycy.

Dopiero właściwa dieta ułożona przez specjalistę żywieniowego staje się sprzymierzeńcem pacjenta.

Masz problem z tarczycą, towarzyszą ci wyżej wymienione objawy? Nie czekaj, zbadaj poziom swoich hormonów i zgłoś się z wynikami do lekarza. Lekarz dobierze odpowiednią terapię a ja ze swojej strony pomogę Ci dobrać indywidualny sposób żywienia.

Serdecznie zapraszam na konsultacje dietetyczne :)

mgr Sylwia Szulc dietetyk kliniczny i pediatryczny