Akademia Psychiatrii Feniks

logo_kolko_300x300.png

CZP Feniks organizuje szkolenia dla specjalistów psychiatrycznej opieki zdrowotnej.

Zachęcamy do rejestracji i uczestnictwa. Szkolenia skierowanie przede wszystkim do profesjonalistów opieki psychiatrycznej pracujących w Centrach Feniks, ale zapraszamy też lekarzy, psychologów i psychoterapeutów i pielęgniarki psychiatryczne pracujących w innych placówkach. 

Udział w szkoleniach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji – odpowiedni link pod każdym z warsztatów. 

  • 13 listopada 2025, godz. 19.00 ZMIANA TERMINU
    FASD w gabinecie specjalisty – co widzimy, a czego często nie dostrzegamy
    Prowadzenie: Dr n.med. Małgorzata Klecka
    Warsztat ma na celu zwrócenie uwagi specjalistów psychiatrycznej opieki zdrowotnej na praktyczne aspekty rozpoznawania spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych. Uczestnicy zapoznają się z typowymi, ale także subtelnymi sygnałami mogącymi sugerować FASD u dzieci, młodzieży i dorosłych, które w codziennej praktyce bywają pomijane. Szczególny nacisk położony zostanie na różnicowanie FASD z innymi zaburzeniami, takimi jak ADHD, zaburzenia zachowania czy spektrum autyzmu, co ma znaczenie dla właściwego diagnozowania i planowania skutecznej terapii. Warsztat ma charakter praktyczny i opiera się na przykładach klinicznych.
    Rejestracja: https://akademiafeniks.clickmeeting.com/fasd-w-gabinecie-specjalisty/register

  • 24 listopada 2025, godz. 19.00
    Metody pracy w obszarze psychiatrii środowiskowej – głównie z pacjentem w kryzysem psychotycznym oraz jego środowiskiem, rodziną i lokalną społecznością
    Prowadzenie: mgr Ewa Jędrychowska-Płonka
    Celem warsztatu jest praktyczne zapoznanie uczestników z metodami pracy z pacjentem po doświadczeniu psychozy, w jego naturalnym środowisku – w domu, w rodzinie, w lokalnej społeczności. Zastosowane podejścia koncentrują się na wzmacnianiu mocnych stron pacjenta oraz jego otoczenia i wykorzystywaniu ich w procesie zdrowienia.
    Ważnym elementem będzie rozwijanie odpowiedzialności pacjenta za własne leczenie – w tym ćwiczenia z tzw. „rozmowy bezproblemowej” oraz budowania „mocy pacjenta” w modelu TCL (Training and Community Living).
    Praca środowiskowa obejmuje regularne wizyty w domu pacjenta, których celem jest podtrzymanie kontaktu terapeutycznego, monitorowanie stanu psychicznego i zapobieganie przerwaniu leczenia. Ta forma wsparcia jest szczególnie skuteczna w pracy z osobami „wypadającymi” z systemu leczenia psychiatrycznego.
    Warsztat będzie poświęcony procesowi transformacji pacjenta – od osoby zależnej i nieświadomej do osoby wzajemnie zależnej i świadomej, aktywnie uczestniczącej w procesie zdrowienia. Spotkanie będzie miało charakter interaktywny – uczestnicy zostaną zaproszeni do dyskusji i praktycznych ćwiczeń.
    Rejestracja: https://akademiafeniks.clickmeeting.com/metody-pracy-z-pacjentem-w-kryzysie-psychotycznym/register

Archiwum szkoleń:

Zapis części szkoleń dostępny jest pod adresem: https://akademiafeniks.clickmeeting.com/ 

  • 2 czerwca 2025 – Trudne tematy, realne przypadki – seksuologia w pracy psychiatry i psychoterapeuty. Prowadzenie: dr n. med. Maciej Matuszczyk
  • 23 czerwca 2025 – Leki SSRI w praktyce psychiatrycznej – różnice kliniczne między escitalopramem i sertraliną oraz miejsce cytykoliny. Prowadzenie: dr n. med. Maciej Matuszczyk
  • 9 lipca 2025 – Rola psychiatry w procesie opiniowania w aspekcie niezgodności płciowej 
    Prowadzenie: lek. mgr Anna Tereszko
  • 13 sierpnia 2025 – Diagnoza spektrum autyzmu u osób dorosłych. Prowadzenie: lek. mgr Anna Tereszko
  • 28 sierpnia 2025 – Relacja psycholog kliniczny-psychoterapeuta-psychiatra – omówienie możliwości współpracy. Prowadzenie: mgr Grzegorz Olesiak
  • 10 września 2025 – Wprowadzenie do rozpoznawania zaburzeń dysocjacyjnych
    Prowadzenie: dr n.med. Radosław Tomalski
  • 15 września 1025 – Systemowe rozumienie rodziny w terapii rodzin
    Prowadzenie: dr n.hum. Barbara Czarnota-Palenik
  • 29 września 2025 – ADHD dorosłych w gabinecie lekarza psychiatry
    Prowadzenie: dr n. med. Maciej Matuszczyk
  • 8 października 2025 – Głosy. Wszystko, czego musimy nauczyć się na nowo o halucynacjach słuchowych
    Prowadzenie: dr n.med. Radosław Tomalski

 

W razie pytań proszę o kontakt:

dr n.med. Maciej Matuszczyk
Dyrektor medyczny CZP Feniks w Tychach
e-mail: mm(małpa)psychiatria.pl, tel. 601 349 889